Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: DELL, NTAP, ADSK, VKTX, NYCB, ESTC

March 1, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkanları: DELL, NTAP, ADSK, VKTX, NYCB, ESTC

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ Dell (DELL) Wall Street beklentilerinin üzerinde açıkladığı yıllık gelir ve kâr tahminlerinin ardından 22% yükseldi. Dünyanın önde gelen bilgisayar üreticisi, Nvidia’nın grafik işlem birimlerini kullanan güçlü yapay zekâ sunucuları talebinden aldığı destekle, 2023’ün son çeyreğinde 22,32 milyar dolarlık geliri ve 2,20 dolarlık hisse başına kârıyla konsensüsü aştı. Şirket, içinde bulunduğumuz mali yılda gelirlerinin 91 milyar ile 95 milyar dolar aralığında gelmesini bekliyor. Bu tahmine kıyasla analistler 92,07 milyar dolar tahmin bekliyordu.  

⬆️ NetApp (NTAP) mali üçüncü çeyrekte analistlerin 1,59 milyar dolarlık beklentisinin üzerinde, 1,61 milyar dolar gelir açıkladı. Bulut veri hizmetleri şirketinin net kârı da bu dönemde GAAP bazında bir önceki yılın aynı dönemindeki 65 milyon dolara kıyasla 313 milyon dolar oldu. Hisse, 17% değer kazandı. 

⬆️ Autodesk (ADSK) güçlü bilançosunun yanı sıra mali 2025 için açıkladığı olumlu tahminlerinden aldığı destekle 9% arttı. Yazılım şirketi, geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde 1,43 milyar dolar konsensüsün üzerinde, 1,47 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 1,95 dolarlık analist tahminlerinin üzerinde, 2,09 dolar kâr elde etti. Autodesk’in 2025 mali yılı için öngördüğü 5,99 milyar ile 6,09 milyar dolarlık gelir beklentisi de analistlerin 5,97 milyar dolarlık tahminin oldıukça üzerinde. 

⬆️ Viking Therapeutics (VKTX) hisseleri, Truist Securities’in biyofarmasötik şirketinin hedef fiyatını gözle görülür şekilde artırmasının ardından 4% yükseldi. VKTX’in “AL” notunu koruyan ve hedef fiyatını 38 dolardan 120 dolara taşıyan Truist’e göre, şirketin obezite ve diyabet yönetimi için geliştirdiği VK2735 tedavisi, tirzepatide kıyasla kilo kaybını teşvik etmede yaklaşık iki kat daha etkili. 

⬇️ New York Community Bank (NYCB) dördüncü çeyrekteki zararının gözle görülür bir biçimde artmasının yanı sıra üst yönetimine ilişkin açıkladığı değişimlerle baskı altına girdi. Banka, yönetim kurulu başkanı Alessandro DiNello’yu CEO görevine atadı. NYCB, 23 Şubat’ta bu görevden istifa eden Thomas Cangemi’nin şirketin yönetim kurulunda kalmaya devam edeceğini söyledi. Öte yandan banka dördüncü çeyrek zararını 2,7 milyar dolar olarak revize ettiğini açıkladı. Hisse, 28% değer kaybetti. 

⬇️ Elastic (ESTC) hisseleri, firmalar için hizmet olarak yazılım teklifleri oluşturan arama şirketinin mali üçüncü çeyrekte beklentileri aşan bilançosuna rağmen 10% geriledi. Elastic, bu dönemde 328 milyon dolar gelir üzerinden hisse başına 0,36 dolar kâr elde ettiğini açıkladı. Bu sonuçlar, analistlerin 320,68 milyon dolarlık gelir ve 0,32 dolarlık hisse başına kâr beklentilerini aştı. 

Günün Öne Çıkanları: DELL, NTAP, ADSK, VKTX, NYCB, ESTC

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TradingView