Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: CMG, ZTO, PDD, XPEV, MBLY, BNTX, NDAQ

Mart 20, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkanları: CMG, ZTO, PDD, XPEV, MBLY, BNTX, NDAQ

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ Chipotle Mexican Grill (CMG) yönetim kurulunun, şirketin adi hisse senetlerinin 50’ye 1 bölünmesini onaylamasının ardından 7%’ye yakın değer kazandı. Şirket, 6 Haziran 2024 tarihinde yapılacak yıllık toplantısında hissedarların onayını almayı planlıyor. 

⬆️ ZTO Express (ZTO) hisseleri, Çinli teslimat şirketinin beklentileri aşan güçlü bilançosunun ardından 4% yükseldi. Şirketin dördüncü çeyrekte yıllık bazda 7,6% artışla 1,5 milyar dolara yükselen gelirleri, konsensüsün 170 milyon dolar üzerinde geldi. Ayrıca bir önceki yıla göre 68% artışla 0,62 dolarlık özel bir temettü açıklayan şirket, yönetim kurulunun hisse geri alım programını 500 milyon dolara yükseltilmesini kabul ettiğini söyledi. 

⬆️ PDD Holdings (PDD) hisseleri, Çinli e-ticaret devinin bilançosu öncesinde 4% arttı. Analistler, şirketin yıllık bazda 88% artışla 10,85 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 1,54 dolar kâr açıklamasını bekliyor. Şirket, son iki yılda hisse başına kâr beklentilerini 88%, gelir tahminlerini de 75% aştı. 

⬆️ MobilEye (MBLY) azalan gelirleri ve kârlılığı nedeniyle satış sonrası çözümler bölümünü kapattığını duyurmasının ardından 4% yükseldi. Otonom sürüş teknolojileri şirketin yılda yaklaşık 40 milyon dolar gelir elde eden satış sonrası çözümler birimi, Mobileye’ın kârlılığına artık olumlu katkı sağlamadığı için kapatılacak. Bu karar, daha gelişmiş sürücü destek teknolojilerine ve otonom sürüş fırsatlarına odaklanmaya yönelik stratejik değişimin bir parçası.

⬆️ XPeng (XPEV) ocak-mart döneminde beklenenden daha düşük bir zararın yanı sıra teslimat görünümünü artırdığı bilançosundan destek alarak 3% yükseldi. Çinli elektrikli araç üreticisi, hisse başına 0,26 dolarlık analist beklentilerinin altında, 0,14 dolarlık bir zarar açıkladı. Ayrıca şirket, içinde bulunduğumuz çeyrek dönemde teslimatların yıllık bazda 23% artışla 21 bin ile 22 bin 500 araç aralığında olacağını tahmin ediyor. 

⬇️ BioNTech (BNTX) hisseleri, şirketin 2023 gelirlerindeki sert düşüşün ardından 10%’a yakın değer kaybetti. Pandemi döneminde Pfizer ortaklığıyla ürettiği aşılarla güçlenen şirket, geçen yılın son üç ayında 4,14 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Ayrıca şirketin net kârı da yıllık bazda 90% düşüşle 1 milyar dolara geriledi. 

⬇️ Nasdaq (NDAQ) hisseleri, borsa operatörünün azınlık hissedarı Borse Dubai’nin Nasdaq hisselerinin ikincil arzını başlatmayı planladığını duyurmasının ardından 3% düştü. Borse Dubai, Nasdaq’ın adi hisse senetlerinin 26.956.522 adedini hisse başına 59 dolar fiyatla teklif edecek ve bu da hisse senedinin dünkü kapanış fiyatı olan 62,46 dolara göre 5.5%’lik bir düşüş anlamına geliyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TradingView