Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: AVAV, NIO, PAY, GTLB, ALB, CC

Günün Öne Çıkanları: AVAV, NIO, PAY, GTLB, ALB, CC
Google News Icon Takip Et

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ AeroVironment (AVAV) hisseleri, robotik sistemler geliştiren şirketin beklentileri aşan mali üçüncü çeyrek bilançosunun ardından 18% yükseldi. Bu dönemde 170,62 milyon dolarlık konsensüsün üzerinde, 186,6 milyon dolar gelir elde eden şirketin 0,63 dolarlık hisse başına kârı da 0,33 dolarlık analist tahminlerinin oldukça üzerinde geldi. 

⬆️ Paymentus Holdings (PAY) dördüncü çeyrekteki güçlü performansının yanı sıra ileriye dönük açıkladığı tahminlerin konsensüsü aşmasıyla 18% değer kazandı. Fatura ödeme teknolojileri şirketi, geçtiğimiz üç aylık dönemde 157,4 milyon dolarlık beklentilerin üzerinde, 164,8 milyon dolarlık gelirle hisse başına 0,11 dolar kâr elde etti.  Şirket, 2024 gelirlerinin 720 milyon ile 744 milyon dolar aralığında gelmesini bekliyor. Bu aralık da analistlerin 732,1 milyon dolarlık beklentisinin üzerinde.

⬆️ NIO (NIO) yıllık bazda artırdığı gelirleri ve güçlü teslimat rakamlarından aldığı destekle 1,5% yükseldi. Çinli elektrikli araç üreticisi, geçen yılın son çeyreğinde gelirlerinin yıllık bazda 5% artışla 2,41 milyar dolara ulaşarak 2,29 milyar dolarlık analist beklentilerini aştığını açıkladı. Öte yandan bir önceki yılın aynı dönemindeki 0,44 dolarlık hisse başına zarara karşılık NIO’nun hisse başına kârı 2023’ün son çeyreğinde 0,39 dolar oldu ve 0,51 dolarlık konsensüsü de geride bıraktı. Ayrıca şirket bu dönemde yıllık bazda 25% artışla toplam 50.045 adet araç teslim etti.

⬇️ GitLab (GTLB) dördüncü çeyrek sonuçlarında beklentileri aşsa da 2025 mali yılına ilişkin zayıf tahminler açıkladı. Yazılım şirketi bu dönemde düzeltilmiş hisse başına kârının 0,19 dolar ile 0,23 dolar ve gelirlerinin 725 milyon ile 731 milyon dolar aralığında gelmesini bekliyor. Bu beklentiler, analistlerin 0,37 dolar kâr ve 732,2 milyon dolarlık beklentilerinin oldukça altında kaldı. Hisse, 24% değer kaybetti.

⬇️ Albemarle (ALB) hisseleri, özel kimyasal üreticisinin her bir hissesi A Serisi Zorunlu Dönüştürülebilir İmtiyazlı Hisse Senedinin 1/20’sini temsil eden depo hisselerinin halka arzına başladığını duyurmasının ardından 8% geriledi. Halka arzın toplam değerinin 1,75 milyar dolar olduğu belirtilirken, şirket elde edilen net geliri kurumsal amaçlar için kullanmayı hedefliyor.

⬇️ Chemours (CC) hisseleri, UBS’in şirketin “AL” notunu “NÖTR” seviyesine düşürmesinin ardından 3%’e yakın geriledi. Analist Joshua Spector, şirkete yönelik devam eden soruşturmayı ve şirket içi değişiklikleri hisse için bir engel olarak görüyor. UBS, daha fazla görünürlük olmadan hisseyi tavsiye etmenin zor olduğunu söylüyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TradingView