Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: AMGN, SQ, ALE, GMAB, SPT, NET, FTNT

May 3, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkanları: AMGN, SQ, ALE, GMAB, SPT, NET, FTNT

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ Amgen (AMGN) hisseleri, ilaç şirketinin güçlü ilk çeyrek sonuçlarından aldığı destekle 14%’e yakın ralli yaptı. Şirket, geçen yılın aynı dönemine göre gelirlerini 22% artışla 7,4 milyar dolara taşıdı. Ayrıca şirketin 3,96 dolar seviyesindeki hisse başına kârı da analistlerin 3,89 dolarlık beklentilerinin üzerinde geldi. Amgen ayrıca 2024 beklentilerini de yukarı yönlü revize ederek, 2024 yılının tamamı için toplam gelirlerin 32,5 milyar ile 33,8 milyar dolar aralığında gelmesini beklediğini söyledi.

⬆️ Block (SQ) hâlihazırda yüksek olan Bitcoin pozisyonunu güçlendirmek için attığı yeni adımlarla 7% değer kazandı. Nisan ayında aylık brüt kârının 10%’unu Bitcoin satın almak için kullanmaya başlayan ödeme şirketi, 2024’ün geri kalanı boyunca her ay bu plana devam edeceğini söyledi. Şirket, ilk çeyrekte 80 milyon dolar brüt kâr elde etti ve bu kâr seviyesinin yılın geri kalanı boyunca korunması durumunda, şirket bilançosuna 24 milyon dolar değerinde Bitcoin daha eklenecek. 

⬆️ Allete (ALE) hisseleri, ABD’li özel sermaye şirketi Global Infrastructure Partners ve Kanadalı CPP Investments’ın enerji şirketini 5 milyar dolara satın almaya yaklaştığı haberlerinin ardından 5% yükseldi. ABD’li Allete, kamu hizmetleri sektöründe çelik endüstrisi tarafından kullanılan demir cevherini oluşturmak için kullanılan takonit madenlerine güç sağlamasıyla tanınıyor. Şirket ayrıca 1,5 gigawatt’tan fazla rüzgar enerjisi üretmesi beklenen büyük bir yenilenebilir enerji operasyonuna da sahip.

⬆️ Genmab (GMAB), 2024’ün ilk çeyreğinde açıkladığı güçlü üç aylık sonuçlardan aldığı destekle 5% yükseldi. Danimarkalı biyoteknoloji şirketi, ilk çeyrekte meşhur ilaçlarından 3 milyar doların üzerinde gelir elde etti. Şirket ayrıca antikor-ilaç konjugatları (ADC’ler) portföyünü genişletmek üzere ProfoundBio’yu satın alacağını açıkladı. 

⬇️ Sprout Social (SPT) ilk çeyrekte açıkladığı zararın ardından 25% dip yaptı. Yazılım şirketi bu dönemde gelirlerini 29% artışla 96,8 milyon dolara taşısa da GAAP bazında geçtiğimiz yılki 10,3 milyon dolara göre ilk çeyrekte 13,6 milyon dolar net zarar açıkladı. Öte yandan şirketin faaliyet zararı da geçen yılki 11,9 milyon dolar seviyesinden bu yıl 13,3 milyon dolara yükseldi. 

⬇️ Siber güvenlik hisseleri, sektörün önde gelen oyuncularından gelen güçlü bilançolara rağmen kırmızıda seyretti. İlk çeyrekte gelirlerini 373,24 milyon dolar beklentinin üzerine, 378,6 milyon dolara taşıyan Cloudflare (NET) 14% değer kaybederken, Fortinet (FTNT) ise 1,35 milyar dolarlık geliri ve 0,43 dolarlık hisse başına kârıyla konsensüsün üzerindeki sonuçlarına rağmen 7% düştü. 

Günün Öne Çıkanları: AMGN, SQ, ALE, GMAB, SPT, NET, FTNT

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TradingView