Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: AI, PSTG, BIRK, HPQ, PATH, NTNX

May 30, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkanları: AI, PSTG, BIRK, HPQ, PATH, NTNX

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ C3.AI (AI) hisseleri, yapay zekâ şirketinin güçlü bilançosu ve öngörülerinden aldığı destekle 11% ralli yaptı. Şirket, mali dördüncü çeyrekte abonelik gelirlerindeki 40%’lık artıştan aldığı destekle gelirlerini yıllık bazda 20% artışla 86,6 milyon dolara taşıdı ve analistlerin 84,4 milyon dolarlık konsensüsünü geride bıraktı. 

⬆️ Pure Storage (PSTG) de Wall Street tahminlerinin üzerinde gelen üç aylık sonuçlarının ardından 10% yükseldi. Teknoloji şirketi, veri depolama teknoloji ve hizmetlerine yönelik güçlü taleple, 2025 mali yılının ilk çeyreğinde gelirlerini 18% artışla 693,5 milyon dolara taşıdı ve analistlerin 681 milyon dolarlık beklentisini aştı. Şirketin abonelik hizmetleri geliri bir önceki yıla göre 23% artarak 346,1 milyon dolara ulaştı ve toplam gelir artışına önemli ölçüde katkıda bulundu.

⬆️ Birkenstock (BIRK) beklentileri aştığı bilançosunda ileriye dönük tahminlerini yükseltmesinin ardından 8% değer kazandı. Şirket, geçen yıl gişe rekorları kıran Barbie filminin ayakkabı şirketinin sandaletlerine olan talebi artırmasının ardından, 504,4 milyon dolarlık beklentisinin üzerinde, 520 milyon dolar gelir elde etti. Şimdi Birkenstock, mali 2024 yılında gelirlerinin 1,91 milyar dolar ile 1,92 milyar dolar aralığında gelmesini bekliyor. Bu rakam, analistlerin 1,88 milyar ile 1,90 milyar dolarlık beklentisinin üzerinde.   

⬆️ HP (HPQ) hisseleri, kişisel bilgisayarlara yönelik talebin artmasıyla mali ikinci çeyrekte beklentileri aşan rakamlar açıkladı. Bilgisayar devi bu dönemde 12,87 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 0,82 dolar kâr elde etti. Analistler, 12,6 milyar dolar gelir ve 0,81 dolar kâr bekliyordu. Şirket ayrıca tüm yıl için 3,30 dolar ile 3,60 dolar aralığında hisse başına kâr öngördü ve bu aralık, analistlerin 3,43 dolarlık tahminin üzerinde geldi. Hisse 6% yükseldi.

⬇️ UiPath (PATH) ilk çeyrekte beklentileri aşan bilançosuna rağmen içinde bulunduğumuz üç aya ilişkin zayıf tahminleri ve üst düzey yönetimindeki ani görev değişiminin ardından 29% dip yaptı. Yazılım şirketinin ikinci çeyrek için öngördüğü 300 milyon ile 305 milyon dolarlık gelir aralığı, analistlerin 342 milyon dolarlık beklentisinin altında kaldı. Şirket ayrıca, CEO Rob Enslin’in 1 Haziran’da görevden ayrılacağını ve Enslin’in koltuğuna şirketin kurucusu ve eski CEO’su Daniel Dines’in geleceğini açıkladı.

⬇️ Nutanix (NTNX) hisseleri, mali üçüncü çeyrekte beklentileri aşsa da zayıf mali dördüncü çeyrek tahminlerinin ardından 10% değer kaybetti. Bulut bilişim şirketinin 524,6 milyon dolarlık geliri ve 0,28 dolarlık hisse başına kârı, analistlerin sırasıyla 515,9 milyon dolar ve 0,17 dolarlık beklentisinin üzerinde geldi. Ancak şirket, 548,1 milyon dolarlık konsensüsün altında, 530 milyon ile 540 milyon dolar aralığında bir gelir tahmininde bulundu. 

Günün Öne Çıkanları: AI, PSTG, BIRK, HPQ, PATH, NTNX

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TradingView