ABD Borsası Notları

Günün Hisseleri: Teknoloji Hisseleri Endeksleri Destekledi

Günün Hisseleri: Teknoloji Hisseleri Endeksleri Destekledi
Google News Icon Takip Et

ABD hisse senedi endeksleri, zayıf perakende satış verisinin etkisiyle güne yatay başlıyor. Yarın ABD piyasalarının tatil nedeniyle işleme kapalı olması, hacimlerin düşük seyretmesinde etkili oluyor.

Perakende satışlar mayıs ayında 0,1% artarak ekonomistlerin 0,2% tahminin altında kaldı ve ekonomik durgunluğa işaret etti. 

Dün Nasdaq’ta yeni zirveler izlenirken teknoloji hisseleri de yukarı yönlü momentumunu sürdürüyor. Özellikle, Broadcom (AVGO) 5% ve Apple (AAPL) 2% kadar değer kazandı.

Euro Bölgesi’nde ise AMB’nin faiz indirimi sonrasındaki ilk enflasyon verisi takip edildi. Euro Bölgesi’nde hem manşet hem de çekirdek enflasyon artış kaydetti. Buna göre yıllık enflasyon 2,4%’ten 2,6%’ya yükselerek beklentilere paralel açıklandı. AMB’nin faiz indirim hamlesinden önce açıklanan öncü veri de enflasyonun arttığına işaret ediyordu. 

Hatırlamak gerekirse AMB, ekonominin canlanması için 5 yılın ardından 25 baz puan faiz indirimiyle parasal gevşemeye ilk adımını atmış, fakat “İlk faiz indiriminden sonra faizlerin izleyeceği yolu önceden taahhüt edemiyoruz.” ifadesini kullanarak gelecek toplantılar için faiz indirimlerine ilişkin yönlendirmede bulunmamıştı. 

Euro Bölgesi’nde bir sonraki faiz indiriminin ekim toplantısında gerçekleşmesi öngörülüyor. Ancak AMB’nin 2% hedefine ulaşmadan faiz indirimlerine başlaması enflasyonist baskıların yeniden canlanma riskini gündeme getirebilir.

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

💻 NVDA – Nvidia 

🧬 SILK – Silk Road Medical

🧪 ZNTL – Zentalis Pharmaceuticals

🚗 TSLA – Tesla 

💊 INCY – Incyte 

🖥️ MU – Micron Technology

🍏 AAPL – Apple

📡 QCOM – Qualcomm 

💳 SOFI – SoFi Technologies

🛰️ ASTS – AST SpaceMobile 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq