ABD Borsası Notları

Günün Hisseleri: Tatilden Dönen Piyasalar Yükselişte

Günün Hisseleri: Tatilden Dönen Piyasalar Yükselişte
Google News Icon Takip Et

1,5 günlük tatilden dönen ABD hisse senedi endeksleri, beklenti üstü gelen istihdam verisinin olumlu detaylarının da desteğiyle güne pozitif başlıyor.

ABD’de işgücü piyasasının etkinliğini ölçen tarım dışı istihdam verisi bu ay 206 bin kişi artış göstererek ekonomistlerin 191 bin artış beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Ancak geçen ay 272 bin kişi artışla beklentilerin çok üzerinde gelen verinin 218 bine revize edilmesi olumlu değerlendirilebilir.

İşsizlik oranının aydan aya artış göstererek 4%’ten 4,1%’e yükselmesi de Fed’in sıkı para politikasının bir yansıması olarak değerlendirilebilir. 

İstihdam piyasasının zayıflaması Fed’in faiz indirimlerinin erken gerçekleşebilme ihtimalini destekleyebilir. Güncelde FedWatch’a göre Fed’den ilk faiz indiriminin eylül toplantısında gelmesi bekleniyor.

Yılbaşından bu yana durağan seyreden enflasyonun son bir ayda yeniden düşüş eğilimine girmesi yatırımcıların faiz indirimi beklentilerini ayakta tutarken enflasyon göstergesi olarak da değerlendirilebilen ortalama saatlık kazançların yıllık bazda 4,1%’den 3,9%’a gerilemiş olması da olumlu olarak izlenebilir.

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

🛴 ZAPP – Zapp Electric Vehicles

💻 NVDA – Nvidia

🚗 TSLA – Tesla

💰 BITF – Bitfarms

💊 MDWD – MediWound

📈 COIN – Coinbase

🪙 IREN – Iris Energy

🧠 MU – Micron Technology

☀️ SPWR – SunPower

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq