ABD Borsası Notları

Günün Hisseleri: Piyasa Rahatlamış Görünüyor

Mart 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Hisseleri: Piyasa Rahatlamış Görünüyor

ABD hisse senedi endeksleri kritik enflasyon verisi sonrasında yükseldi. Veri öncesinde oldukça temkinli fiyatlanan endeksteki yükseliş hareketi, yatırımcıların rahatladığına işaret ediyor. 

Buna göre ABD’de şubat ayında enflasyon aylık bazda 0,4% artışla yıllık bazda 3,1%’den 3,2%’ye yükseldi. Piyasa beklentisi yıllık enflasyonun 3,1% seviyesinde sabit kalması yönündeydi. Enerji maliyetlerineki artışın enflasyonu yukarı tetiklediği belirtilebilir.

Enflasyon verisinin, Fed’in 20 Mart’ta gerçekleştireceği toplantı öncesinde takip edilen son veri olduğu belirtilebilir. Geçen hafta yarıyıl sunumu gerçekleştiren Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyondaki %2 hedeflerini yinelemiş ve enflasyondaki belirgin soğumadan emin olduklarında faiz indirimlerine başlayacaklarını ifade etmişti. 

FedWatch’a göre ağırlıklı piyasa beklentisi Fed’in faiz indirimlerine 12 Haziran toplantısında başlayacağı yönünde.

Hisse tarafına bakıldığında veri sonrasında özellikle teknoloji hisselerinin değer kazandığı izleniyor. Çip üreticisi Nvidia (NVDA) güne 2,5% yükselişle başlıyor. Apple (AAPL) ve Microsoft (MSFT) hisseleri yaklaşık 1% artıdayken dün kapanış sonra bilanço açıklayan Oracle (ORCL), beklenti üstü bilançosu sayesinde 11% yükseliş kaydediyor.

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

🖥️ NVDA – Nvidia 

🚗 TSLA – Tesla

🔊 SOUN – SoundHound AI

💳 SOFI – SoFi Technologies

🖥️ AMD – Advanced Micro Devices

🛫 AAL – American Airlines 

📱 ARM – Arm Holding

📺 BILI – Bilibili 

🚗 RIVN – Rivian Automotive

🍏 AAPL – Apple

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq