ABD Borsası Notları

Günün Hisseleri: İlk Çeyreğin Yıldızı Nvidia Oldu

Mart 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Hisseleri: İlk Çeyreğin Yıldızı Nvidia Oldu

ABD hisse senedi endeksleri, yılın ilk çeyreğinin son işlem gününe yatay başlıyor. S&P 500 çeyrek boyunca yaklaşık 10% yükselerek son beş yılın en iyi ilk çeyrek performansına işaret ediyor. Aylık bazda ise endeks yatırımcılarına 3% getiri sağladı.

Bu çeyrekte de yükseliş, geçen yılın piyasa lideri olan ve yapay zekâ çılgınlığından fazlasıyla yararlanan Nvidia’nın desteğiyle gerçekleşti. Nvidia (NVDA), bu çeyrekte 82% getiri sağladı!

Makroekonomik tarafta ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edildi. Buna göre işsizlik başvuruları piyasa beklentisi olan 211 binin hafif altında 210 bin olarak gerçekleşti.

Diğer yandan gün içinde ABD GSYH verisi açıklandı. Buna göre ABD ekonomisi 2023’ün son çeyreğinde 3,4% büyüme kaydederek öncü büyüme verisini ve piyasa beklentisini (3,2%) aştı. Beklenti üstü veri yatırımcılarda resesyon endişelerini azaltırken risk iştahının arttığı takip ediliyor. 

Yarın ABD borsaları tatil nedeniyle işleme kapalı olacakken gün içinde açıklanacak ve Fed’in de enflasyon göstergesi olarak yakından takip ettiği çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi odakta olacak. Verinin yıllık bazda değişmesi beklenmezken tahminlerin altında gelebilecek olası bir veri Fed’in haziran toplantısında faiz indirim beklentisini destekleyebilir.

Ek olarak, yarın öğle saatlerinde Fed Başkanı Powell’ın gerçekleştireceği konuşmada para politikasına ilişkin mesajlar vermesi bekleniyor. FedWatch’a göre piyasanın ağırlıklı tahmini Fed’in haziran toplantısında faiz indirimlerine başlaması yönünde bulunuyor.

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

🌿 TLRY – Tilray

🚗 TSLA – Tesla 

🖥️ NVDA – Nvidia  

🔊 SOUN – SoundHound AI

🌿 CGC – Canopy Growth  

🍏 AAPL – Apple

💊 WBA – Walgreens Boots Alliance  

💻 INTC – Intel  

🔌 MRVL – Marvell Technology

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq