ABD Borsası Notları

Günün Hisseleri: Hisse Senedi Endeksleri Enflasyon Verisinden Destek Buldu

May 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Hisseleri: Hisse Senedi Endeksleri Enflasyon Verisinden Destek Buldu

ABD hisse senedi endeksleri, nisan ayına ilişkin tüketici enflasyonunun (TÜFE) beklentilere paralel şekilde soğuma göstermesiyle yükseldi. 

ABD’de nisan ayına ilişkin tüketici enflasyon (TÜFE) verisi yıllık bazda 3,4% artarak piyasa beklentisine paralel geldi. Dün açıklanan üretici enflasyonu da piyasa beklentisine paralel gerçekleşmişti. Aylık bazda enflasyon ise 0,3% artış gösterdi. 

Dün Powell’ın temkinli ifadeleri sonrasında fiyat artış hızının kontrol altında olduğu ve yıllık bazda enflasyonun 3,5%’ten 3,4%’e gerileyerek yavaşlama göstermesi piyasalarda olumlu karşılandı. Veri sonrasında hazine tahvillerinden çıkışlar takip edilirken hisse senedi vadeli endekslerinde yükseliş dikkat çekiyor.

Enflasyonun Fed hedefi olan 2%’ye yaklaşacağı beklentisi ve Powell’ın dünkü konuşmasında sabır temasının öne çıkmasıyla yılın ikinci yarısında faiz indirimlerinin gündeme gelebileceğine ilişkin beklentiler arttı. 

FedWatch’a göre Fed’in ilk faiz indirimine 50% ihtimalle eylül toplantısında başlaması bekleniyor.

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

☀️ SPWR – SunPower 

🚗 TSLA — Tesla 

🎵 SOUN — SoundHound AI

💸 SOFI — SoFi Technologies

🚙 RIVN — Rivian Automotive,

🚗 LCID — Lucid Group 

🖥️ NVDA — Nvidia 

📱 AAPL — Apple 

🏠 OPEN — Opendoor Technologies 

💵 DLO — DLocal Limited

Günün Hisseleri: Hisse Senedi Endeksleri Enflasyon Verisinden Destek Buldu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq