ABD Borsası Notları

Günün Hisseleri: Enflasyon Verisi Öncesinde Satış Baskısı

May 14, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Hisseleri: Enflasyon Verisi Öncesinde Satış Baskısı

ABD hisse senedi endeksleri, üretici enflasyonunun açıklandığı güne düşüşle başladı. 

Yarın açıklanacak tüketici enflasyonunun (TÜFE) bir öncüsü olarak değerlendirilebilecek üretici enflasyonu (ÜFE), yıllık bazda 2,2%’ye yükselerek beklentilere paralel şekilde açıklandı. Geçen aya ait yıllık ÜFE verisinin de  2,1%’den 1,8%’e revize edildiği belirtilebilir.

Yıllık bazda 1,8%’den 2,2%’ye yükselen üretici enflasyonunun fiyat artış hızının sıcak kalmaya devam ettiğini göstermesi yatırımcıların risk iştahını baskıladı. 

Öte yandan gıda ve enerji ürünlerinin hariç tutulduğu çekirdek ÜFE aylık bazda 0,2% beklentisinin üzerinde 0,5% açıklanarak dikkat çekti. Geçen aya ilişkin çekirdek ÜFE aylık bazda -0,1% olarak gerçekleşmişti.

Yarın açıklanacak enflasyon verileri özellikle Fed’in faiz indirim sürecine dair önem arz edecek. Fed Başkanı Powell, son FOMC toplantısında işgücü piyasasının zayıflaması durumunda faiz indirimlerinin tekrar gündeme gelebileceğini ifade etmişti. Dolayısıyla enflasyonda görülecek olası bir yavaşlama, hisse senedi endekslerini ve altın fiyatlarını destekleyebilir.

Dün New York Fed tarafından yayımlanan Tüketici Beklentileri Anketi, katılımcıların bir yıl sonraki enflasyonun mart ayındaki 3%’ten 3,3%’e yükseleceğini, üç yıl sonraki enflasyonun ise bir önceki ayki 2,9%’dan 2,8%’e düşeceğini tahmin ettiğini göstermişti.

Bugün TSİ 17.00’de konuşma yapması beklenen Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları yakından takip edilecek. Piyasa, Fed’in ilk faiz indirimine eylül toplantısında başlamasını bekliyor.

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

☀️ SPWR – SunPower 

🌿 TLRY – Tilray Brands

💉 NVAX – Novavax 

📱 AAPL – Apple

🚗 LCID – Lucid Group 

🥤 MNST – Monster Beverage 

🎵 SOUN – SoundHound AI

🏦 HOOD – Robinhood Markets

💰 SOFI – SoFi Technologies

🖥️ MU – Micron Technology

Günün Hisseleri: Enflasyon Verisi Öncesinde Satış Baskısı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq