ABD Borsası Notları

Günün Hisseleri: Endeksler Rekora Doymuyor

June 6, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Hisseleri: Endeksler Rekora Doymuyor

ABD hisse senedi endeksleri, tarım dışı istihdam verisi öncesindeki güne hafif pozitif başladı. Dün ADP tarım dışı istihdam verisinin zayıf gelmesiyle endeksler yeni bir zirveyi test etmişti.

Zayıf istihdam verileri, Fed’in faiz indirimlerini erkene çekebileceğine ilişkin beklentileri kuvvetlendiriyor. Fed’in parasal gevşemeye başlaması, hisse senedi ve altın gibi varlıkların değerlenmesinde etkili olabilir.

Fed’in ilk faiz indirimini eylül toplantısında yapması beklenirken bugün Avrupa Merkez Bankası (AMB) 5 yılın ardından faiz indirimine giderek politika faizini 4,50%’den 4,25%’e çekti. Böylece AMB, Fed’den önce faiz indirimlerine başlayan ilk büyük merkez bankası oldu.

Hatırlamak gerekirse; AMB, pandemi ve jeopolitik etkilerle yükselen enflasyona müdahale etmekte geç kaldığı için eleştirilmiş ve Temmuz 2022’de faiz artırımlarına başlamıştı.

Eylül 2023’ten bu yana ise bekle-gör politikasını benimseyen AMB, Euro Bölgesi’nde enflasyonun 2% hedefine yaklaşmasıyla parasal gevşeme sürecine ilk adımını attı.

Şimdi ise bu faiz indirimlerinin devam edip etmeyeceği tartışma konusu. Enflasyonun düşüş eğiliminin bozulması durumunda AMB’nin bekle-gör politikasını sürdürmesi öngörülebilir. Para piyasalarında ise AMB’nin bir diğer faiz indiriminin ekim toplantısında gerçekleşeceği fiyatlanıyor.

AMB, Fed’den önce faiz indirimlerine başlayarak Euro/Dolar paritesinin geri çekilmesinde etkili oldu. ABD’deki enflasyonun soğuma hızının azalması sonrasında Fed’den bu yıl iki sefer faiz indirimi hamlesi beklenirken, parasal gevşemenin ilk adımının eylül toplantısında atılması bekleniyor. 12 Haziran’da gerçekleşecek Fed toplantısında Başkan Powell’ın konuyla ilgili açıklamaları yakından takip edilecek.

Hisse tarafına baktığımızda; dün bilanço paylaşan Lululemon (LULU) beklenti üstü sonuçlar karşısında 7% yükseldi. Five Below (FIVE) ise hayal kırıklığı yaratan sonuçlar yüzünden yaklaşık 15% düştü.

Çip üreticisi Nvidia (NVDA) ise dünkü seansta 5% yükselerek piyasa değerinin 3 trilyon doları aşmasında etkili oldu. Böylece Nvidia, piyasa değeri olarak Apple’ı (AAPL) geride bırakarak dünyanın en değerli 2. şirketi oldu. 

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

💉 NVAX – Novavax

🖥️ NVDA – Nvidia 

🧬 VNDA – Vanda Pharmaceuticals

💳 PYPL – PayPal

🔬 ILMN – Illumina

🚗 LYFT – Lyft

🖥️ AMD – Advanced Micro Devices

📈 HOOD – Robinhood 

🧬 ANNX – Annexon

🥤 MNST – Monster Beverage

Günün Hisseleri: Endeksler Rekora Doymuyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq