Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (9 Temmuz)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (9 Temmuz)
Google News Icon Takip Et

9 Temmuz 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,23% yükselişle 10.889,00 puandan başladı.
  • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erhan Çetinkaya, şirket kârlarının enflasyondan bağımsız arttığını belirterek “Türkiye’deki şirket kârları enflasyonu yukarı taşıyan bir etkiye sahiptir, akademik olarak bu gösterilmiştir.” dedi.
  • Türkiye’de Çin otomobillerine %40 ek gümrük vergisi uygulanmaya başlandı. Bu vergiden etkilenen Çinli markaların başında gelen Chery, satış fiyatlarına ortalama 100 bin TL zam yaptı.
  • AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, “Emekli konusuyla ilgili bir konu üzerinde çalışılıyor. Çalışma devam ediyor, herhangi bir karar verilmiş değil. Bugün, yarın da devam edilecek” ifadelerini kullandı.
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Çin menşeli BYD firmasının 1 milyar dolarlık yatırımını değerlendirdiği açıklamasında, “Bu yatırımla birlikte, uzun vadeli uluslararası sermaye girişlerinin daha da hızlanmasını ve cari açığımızın finansman kalitesinin iyileşmesini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar Fed Başkanı Jerome Powell’ın Senato sunumu öncesinde pozitif seyrediyor.
  • ABD seçim kampanyasının yarattığı belirsizlik stratejistlerin hisse senetleri piyasaları öngörülerini de yeniden şekillendiriyor.
  • Altın Fed Başkanı Jerome Powell’ın bugünkü sunumu ve kritik enflasyon verisi öncesi güne yükselişle başladı. Önceki seansta 1,4% düşen spot altın bugün 0,2% artışla 2,364 dolardan işlem görüyor.
  • Petrol fiyatları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın para politikası raporu öncesinde en kötü Beryl fırtınasının sona ermesiyle iki günlük düşüşünün ardından sakinleşti.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor: 

ABD- Fed Başkanı Powell’ın Basın Toplantısı / TSİ (17.00)   

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı