Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (8 Temmuz)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (8 Temmuz)
Google News Icon Takip Et

8 Temmuz 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,46% yükselişle 10.901,90 puandan başladı.
  • Çin’in önde gelen otomotiv üreticilerinden Shineray Group bünyesinde faaliyet gösteren İtalyan SWM Motor, Türkiye’de üretim yapmak için başvurularını tamamladı.
  • Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinden (OİB) yapılan açıklamaya göre, otomotiv ihracatı  haziranda 12% azalarak 2,6 milyar dolar oldu. Ülke ihracatında yine ilk sırada yer alan endüstrinin aldığı payın ise 14,1% olarak gerçekleştiği bildirildi.
  • Son 1 yılda devlet tahvillerinde net 10.1 milyar dolarlık alım yapan yabancının enflasyonda düşüş serüvenine TL varlıklara coşkulu girişle eşlik etmesi bekleniyor. Uzmanlar önümüzdeki iki ayda 20 puandan fazla düşecek enflasyonun yanı sıra kredi notlarında artış öngörülerinin girişleri hızlandıracağı görüşünde.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Avrupa piyasalarında Fransa’nın parlamento seçimleri izlenirken, ABD piyasalarında da Başkan Joe Biden’ın yarıştan çekilip çekilmeyeceği takip ediliyor.
  • Fransa parlamento seçimlerinde sol ittifak birinci olurken hiçbir büyük partinin çoğunluğu elde edememesi kilit parlamento senaryosunu öne çıkardı. Stratejistlere göre Le Pen’in partisinin beklenenin altında kalması ve solun tek başına hükümet kuramaması piyasalar için olumlu sonuç doğurabilir.
  • Çin Merkez Bankası kısa vadeli faizlerdeki kontrolünü artırmak için geçici tahvil alımı ve ters repo işlemlerine başvuracak.
  • Boeing (BA) 2018 ve 2019 yıllarında Endonezya ve Etiyopya’da meydana gelen ve toplamda 346 kişinin ölümüne yol açan kazalara ilişkin suçunu kabul edecek.
  • Kripto para piyasaları 8 Temmuz 2024 haftasına düşüşle başladı. Piyasaların toplam büyüklüğü 3,88% düşerek 2,03 trilyon dolara geriledi.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.  

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı