Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

February 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

2 Şubat 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,76% artışla 8.711,84 puandan başladı.
  • Pay senedi yatırımcı sayısı Ocak ayı itibariyle 7 milyon 267 bin 425 oldu. Son üç ayda borsadan 1,3 milyon yatırımcının çıktığı görüldü.
  • Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, Ocak ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları 79 bin 701 adet ile Ocak rekorunu kırdı.
  • Altının gram fiyatı, ons altındaki yatay seyre rağmen, dolar/TL’deki yükselişle tarihi zirvesini 2014 liraya taşıdı. Gram altın şu dakikalarda ise, 0,41% primle 2012 liradan alıcı buluyor

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, Fed’in politika faiz indirimlerine öngörülenden daha geç başlayabileceğine yönelik ihtimallerle karışık bir seyir izlerken, bugün ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin piyasaların yönü üzerinde etkili olması bekleniyor.
  • Genel bilançoda beklentileri aşan teknoloji devi Apple ise düşen Çin gelirleriyle yatırımcısını endişelendirdi. 30 Aralık’ta biten çeyrekte Apple’ın Çin satışları 13% düşüşle 20,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.
  • JPMorgan, ABD istihdam verileri öncesi 5 yıl vadeli ABD Hazine kağıtlarında kar realizasyonu tavsiye etti
  • ABD’li teknoloji devlerinden Apple’ın geliri 2%, Meta’nın geliri 25% ve Amazon’un geliri 14% artış gösterdi.
  • Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, merkez bankalarının para politikasında erken gevşeme riskinin “biraz geride kalma” riskinden daha yüksek olduğunu ifade etti.
  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, birincil piyasa toparlanmasına rağmen Avrupa’da tahvil ve kredi temerrütlerinin 2024’te 4%’e doğru çıkmasını, ABD’de de 3,5-4,5% aralığına yükselmesini beklediğini bildirdi.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan iki gelişme bulunuyor.

ABD- Ocak Ayı İşsizlik Oranı / TSİ (16.30)

ABD- Ocak Ayı Tarım Dışı İstihdam (16.30)

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı