Borsa İstanbul

Günün Ekonomi Gelişmeleri

May 17, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri

17 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,48% artışla 10.369,87 puandan başladı.
  • Türkiye, İsrail ile dış ticaret faaliyetinin tamamen durduğunu belirtirken, İsrail karara misilleme olarak Türkiye ile serbest ticaret anlaşmasını feshedecek ve Türkiye’den ithal ürünlere yüzde 100 gümrük vergisi getirecek. (Kaynak)
  • Tasarruf tedbirleriyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Genelgenin uygulanması ile ilgili olarak tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından gereken önlemler alınacak, her kademedeki yönetici tasarruf ilkelerinin uygulanmasından sorumlu olacak. (Kaynak)
  • Türkiye genelinde konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 azalarak 75 bin 569 oldu. Konut satış sayısının en fazla olduğu iller sırasıyla 12 bin 406 ile İstanbul, 6 bin 272 ile Ankara ve 4 bin 427 ile Antalya olurken, en az olduğu iller sırasıyla 18 ile Ardahan, 35 ile Hakkari ve 49 ile Tunceli oldu. (Kaynak)
  • Türk varlıklarına yabancı ilgisi zirveye çıktı. Yabancı yatırımcılar, 10 Mayıs haftasında Türk tahvillerinden 2,83 milyar dolarla tarihi ikinci en yüksek alımı gerçekleştirdi. Son iki haftada ise yabancıların hisse senedi ve DİBS net alımları toplam 4 milyar dolara dayandı.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin temkinli duruşlarını korumaya devam etmesi ve açıklanan verilerden alınan sinyallerle karışık bir seyir izliyor.
  • Birleşmiş Milletler (BM), kısa vadeli küresel ekonomik görünümün ihtiyatlı bir şekilde iyimser olduğunu belirterek, bu yıla ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminini 2,7%’ye çıkardı. (Kaynak)
  • Fed yetkililileri, politika yapıcıların enflasyonun azaldığına dair daha fazla kanıt beklemesi nedeniyle merkez bankasının borçlanma maliyetlerini daha uzun süre yüksek tutması gerektiğini söyleyerek, faiz oranlarını düşürmek için acele etmediklerini öne sürdü. (Kaynak)
  • Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Julie Kozack, ABD yönetiminin Çin’den ithal edilen bazı ürünlere yönelik tarifeleri artırmasına ilişkin ABD’nin açık ticaret politikalarını sürdürmesinin ülkeye daha iyi hizmet edeceğini belirterek, iki ülkenin ticari gerilimlerini çözmek için birlikte çalışması gerektiğini ifade etti. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

Türkiye – TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi / TSİ (10.00)
Euro Bölgesi – Nisan Ayı Çekirdek TÜFE / TSİ (12.00)
Euro Bölgesi – Nisan Ayı TÜFE / TSİ (12.00)

Günün Ekonomi Gelişmeleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı