Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

May 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

16 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,30% artışla 10.189,06 puandan başladı.
  • Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcı oranı hızla artıyor. Geçen yıl 27% ile dibi gören yabancı takas oranı 40%’ı aşarak 2 yılın zirvesine çıktı. (Kaynak)
  • Dolar/TL, yeni güne düşüşle başladı. Dolar/TL 32,20 seviyesinin altında seyrediyor.
  • TBMM Genel Kurulunda, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin ilk 3 maddesi kabul edildi. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Altın fiyatları, ABD’den gelen enflasyon ve perakende satışları verilerinin faiz indirimi ihtimalini desteklemesiyle dört haftanın en yüksek seviyesine yükseldi. (Kaynak)
  • Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari enflasyonun nereye gittiğini anlayana kadar faizlerin mevcut seviyesinde kalması gerektiğini söyledi. (Kaynak)
  • Küresel piyasalar, dün ABD’de açıklanan verilerin enflasyon endişelerini yatıştırmasıyla pozitif bir seyir izliyor. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

ABD- İşsizlik Maaşı Başvuruları / TSİ (15.30)

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı