Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

May 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

15 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,02% düşüşle 10.171,09 puandan başladı.
  • Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Bölgesel Başekonomisti Rafik Selim, Türkiye’de ortodoks ekonomi politikalarına dönüşün ardından yerli ve uluslararası yatırımcılar arasında güvenin iyileştiğinin birçok şekilde görüldüğünü söyledi. (Kaynak)
  • Avrupa İmar ve Kalkınma Bankas, enflasyonla mücadele kapsamında para ve maliye politikasında sıkılaşmanın devam edeceği beklentisiyle Türkiye ekonomisinin bu yıl 2,75, 2025’te 3% büyüyeceğini öngördü. (Kaynak)
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Katar Ekonomik Forumu’nda iki gün sürecek temaslarda bulunacak. (Kaynak)
  • Merkez Bankası’nın 16 Mart’ta kredi kartından nakit çekim faiz oranını 5%’e çıkarması etkisini gösterdi. BKM verilerine göre, martta şubat ayına göre kredi kartından nakit çekim 26.3% oranında geriledi. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda tüm dikkatler ABD’de açıklanacak tüketici fiyat endeksi verilerine çevrildi. Verilerden önce ralli fiyatlamaları dikkat çekerken, Fed Başkanı Jerome Powell da yüksek faizlerin uzun süre gerekli olduğu yönündeki yönlendirmesini yineledi. (Kaynak)
  • Goldman Sachs Group Stratejisti David Kostin’e göre S&P 500 Endeksi’nin bugünden yıl sonuna kadar daha fazla kazanç sağlaması pek olası değil. (Kaynak)
  • Küresel piyasalarda dikkatler ABD TÜFE verisine çevrilirken, veri öncesi opsiyon piyasasında tahvil rallisi fiyatlaması yapıldı.(Kaynak)
  • Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester Fed’in faiz oranlarını sabit tutması uygun olduğunu söyledi. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan dört gelişme bulunuyor.

ABD- Nisan Ayı Çekirdek TÜFE / TSİ (15.30)

ABD- Nisan Ayı TÜFE / TSİ (15.30)

Türkiye- Nisan Ayı Bütçe Dengesi / TSİ (11.00)

Euro Bölgesi- 1. Çeyrek Öncü GSYH / TSİ (12.00)

ABD – Nisan Ayı ÜFE / TSİ (15.30)

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı