Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

May 14, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

14 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,42% artışla 10.098,61 puandan başladı.
  • Cevdet Yılmaz, “Bugün açıkladığımız ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik’ paketi kamu harcamalarını azaltırken, yurt içi tasarruflarımızı artırarak cari dengedeki olumlu gidişatı destekleyecek.” ifadesini kullandı. (Kaynak)
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Brüksel temasları kapsamında ikili görüşmeler gerçekleştirecek. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • IMF Başkanı Georgieva, dünya ekonomisinin son derece dirençli olduğunu kanıtladığını ve enflasyonun ise hemen hemen her yerde düşüş eğiliminde olduğunu ifade etti. (Kaynak)
  • Altın fiyatları, Fed’in para politikası görünümünü şekillendirecek ABD’nin enflasyon verisi öncesi yatay seyrediyor. (Kaynak)
  • ABD’de tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi, Nisan’da yüzde 3,3 ile Kasım 2023’ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan iki gelişme bulunuyor.

ABD- Fed Başkanı Powell’ın Konuşması / TSİ (17.00)

ABD – Nisan Ayı ÜFE / TSİ (15.30)

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı