Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

May 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

13 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,32% artışla 10.251,22 puandan başladı.
  • Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı, halka arzlarla birlikte yeniden yükselişe geçerken; 11 Mayıs itibarıyla 8 milyon 570 bin kişiye ulaştı. (Kaynak)
  • Mevduat ile katılım hesaplarında stopajın 2,5 puan artırılması ve faiz getirili yatırım fonlarında 0% olarak uygulanan oranın yüzde 7,5’e yükseltilmesi, mevduat faizlerinde artış yerine düşüş getirdi. (Kaynak)
  • Kripto varlıkların ilk kez tanımlanarak, alım satım ve denetlenmesini yasal zemine oturtacak kripto varlıklara ilişkin kanun teklifinin uzun zamandır devam eden hazırlıklarında son aşamaya gelindi yasa teklifi bu hafta Meclis’e sunulacak. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankasının gelecek dönem politikalarına ilişkin belirsizliklerle yatırımcıların temkinli duruşunu koruduğu görülürken, çarşamba günü ABD’de açıklanacak enflasyon verilerinin piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor. (Kaynak)
  • ABD istihdam verisiyle başlayan tahvil rallisinin kaderinin Çarşamba günü açıklanacak TÜFE verisiyle çizilmesi bekleniyor. (Kaynak)
  • Petrol, zayıf Çin verilerinin talebe ilişkin endişeleri artırması ve yatırımcıların OPEC+’nın arz politikasına ilişkin toplantısını sabırsızlıkla beklemesiyle düştü. (Kaynak)
  • Çin, süper uzun vadeli tahvil ihracının ilk dilimine bu cuma günü başlıyor. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

Türkiye – Mart Ayı Cari İşlemler Dengesi / TSİ (10.00)

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı