Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

February 1, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

1 Şubat 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,21% artışla 8.514,47 puandan başladı.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “(KKM) Buradan çıkış bizim hedefimizdir. Piyasaları bozmadan çıkacağız. Sabırla, zamanla KKM’den çıkacağız.” dedi.
  • Benzinin litresine 95 kuruş zam geldi. Zamlı fiyatlar pompaya yansırken Ankara ve İzmir’de benzinin litre fiyatı 40 lirayı, İstanbul’da ise 39 lirayı aştı
  • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Konya’nın Karaman ilçesi sınırları içerisindeki bir alanı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ilan etti.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.
  • Küresel piyasalarda, Fed’in politika faizini sabit bırakmasının ardından açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Powell’ın faiz indirimlerine başlamanın erken olduğuna işaret etmesiyle risk iştahı gerilerken, bugün gözler BoE’nin faiz kararına çevrildi.
  • ABD Merkez Bankası (Fed), yatırım ve ticaret faaliyetlerine ilişkin kısıtlamaların kapsamına giren Fed personelinin sayısının artırılacağını ve hassas bilgilere erişimi olan personel üzerindeki kısıtlamaların sıkılaştırılacağını bildirdi.
  • Petrol Çarşamba günü yatırımcıların ABD’nin güçlü arz işaretleri karşısında ABD’nin misillemesinden Ürdün’deki ölümcül saldırıya kadar olan riskleri tartmasıyla üç haftanın en büyük düşüşünün ardından yükseldi.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan dört gelişme bulunuyor.

ABD- İşsizlik Maaşı Başvuruları / TSİ (16.30)

İngiltere – Boe Faiz Kararı / TSİ (15.00)

ABD – OPEC Toplantısı / TSİ (13.00)

Türkiye – Ocak Ayı İmalat PMI / TSİ (10.00)

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı