Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (7 Haziran)

June 7, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (7 Haziran)

7 Haziran 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,42% artışla 10.322,45 puandan başladı.
  • Ticaret Bakanlığı Türkiye’de E-Ticaret Görünüm Raporu’nu açıkladı. Rapora göre ülkemizde e-ticaret hacmi 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 115,15 artarak 78 milyar dolara ve işlem sayısı ise yüzde 22,25 artarak 5,87 milyar adede ulaştı. (Kaynak)
  • Yurt dışı yerleşiklerin hissede satışı hızlanarak 31 Mayıs haftasında 528 milyon doları aştı. Hisse satışı haftalık bazda son iki yılın en sert satışı olarak kaydedildi. Yabancının tahvil alımı da hız keserek 94 milyon dolar olarak gerçekleşti. (Kaynak)
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Merkez Bankasının swap hariç net rezervlerinin 4 yıl aradan sonra ilk kez pozitif bölgeye geçtiğini açıkladı. Yılmaz, “Artan güven, iyileşen risk primi, azalan cari açık ve hızlanan dış kaynak girişiyle, önümüzdeki dönemde daha da artmasını beklediğimiz rezervlerimiz, dezenflasyon sürecini hızlandırarak, ekonomik istikrar ve sürdürülebilir büyümemize katkıda bulunacaktır.” ifadelerini kullandı. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, Fed’in bu yıl faiz indirimlerine başlayacağına ilişkin fiyatlamaların güçlenmesine karşın yol haritasına yönelik belirsizliklerle karışık bir seyir izlerken, bugün gözler ülkede açıklanacak istihdam raporu verilerine çevrildi.
  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yapay zekanın finansal hizmetleri daha az maliyetli ve erişimi daha kolay hale getirmek gibi önemli fırsatları sunmasının yanı sıra, önemli riskleri de beraberinde getirdiğini bildirdi. (Kaynak)
  • Bugün TSİ 15:30’da açıklanacak kritik ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi iki dev Wall Street bankası JPMorgan ve Citigroup Fed’den temmuzda faiz indirim beklentisini koruyor. (Kaynak)
  • Moody’s, en az altı ABD bölgesel bankasının borç notlarının düşürülmesi riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. (Kaynak)
  • Hisse senedi alım satım platformu Robinhood, Lüksemburg merkezli kripto para borsası Bitstamp’ı yaklaşık 200 milyon dolar nakit karşılığında satın alacağını duyurdu. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan üç gelişme bulunuyor.

ABD – Mayıs Ayı Ortalama Saatlik Kazançları / TSİ (15.30)

ABD – Mayıs Ayı Tarım Dışı İstihdam / TSİ (15.30)

ABD – İşsizlik Oranı / TSİ (15.30)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (7 Haziran)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı