Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

May 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

8 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,21% artışla 10.358,10  puandan başladı.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı, bazı mecralarda yapılan “KDV oran artışı yapıldığı” haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtilerek, halihazırda KDV artışına yönelik de herhangi bir çalışmanın olmadığını bildirdi. (Kaynak)
  • Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), Şubat 2021’den bu yana ilk defa 282 baz puanın altına gerileyerek 281,75 puana düştü. (Kaynak)
  • Merkez Bankası yılın ikinci enflasyon raporunu yarın açıklayacak. Yıl sonu enflasyon tahminleri belli olacak. Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’ın sunumu canlı yayınlanacak. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin daha net sinyaller beklemeye başlaması yön arayışını öne çıkarıyor. (Kaynak)
  • Morgan Stanley, Fed’in faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına ilişkin görüşünü değiştirerek, politika yapıcıların yapışkan enflasyonla boğuştuğu Temmuz ayından ziyade Eylül ayında bir indirim görmeyi beklediklerini söyledi. (Kaynak)
  • Petrol ABD stokları ve Orta Doğu gerilimlerinin etkisiyle düşüşünü sürdürüyor. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı