Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

May 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

7 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,15% artışla 10.282,75  puandan başladı.
  • Geçtiğimiz hafta TBMM’de kabul edilen maden yasası kapsamında doğalgazın sıvılaştırılarak yurt dışına satılmasına ilişkin yasal düzenleme yapıldı. Bu gelişme, Türkiye’nin enerji merkezi olma yolunda önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. (Kaynak)
  • Benzin ve motorin fiyatlarına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere indirim gelecek. (Kaynak)
  • Merkez Bankası rezervlerinde artış sürüyor. Bankacıların hesaplamalarına göre geçen hafta salı günü 4 milyar dolarlık döviz alımı günlük rekor olarak kaydedildi. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Katar ve Mısır’ın ateşkes teklifini Hamas kabul ederken, İsrail reddetti. Ateşkesin reddi petrol fiyatları üzerinde etkili oldu. (Kaynak)
  • ABD Merkez Bankası (Fed), ülkede bu yılın ilk çeyreğinde kredi standartlarının sıkılaştığını ve kredi talebinin zayıfladığını bildirdi. (Kaynak)
  • ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing’in (BA) 787 Dreamliner uçaklarına yönelik denetim süreçlerine ilişkin soruşturma başlattı. (Kaynak)
  • ABD Merkez Bankası yetkililerinden Barkin yüksek faizlerin etkisinin henüz görülmediğini söylerken, Williams önünde sonunda faizlerin düşürüleceğini, bunun zamanlamasının verilerin bütününe bağlı olduğunu söyledi. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı