Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

May 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

6 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,05% artışla 10.282,33  puandan başladı.
  • Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, makroekonomik istikrarı sağlamaya yönelik programda “adım adım gidilmesi” tercihinin doğru olduğu görüşünü dile getirdi. (Kaynak)
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, enflasyonla topyekun mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, enflasyonun gelecek yıl daha da düşeceğini, 2026 yılında ise tek haneye ulaşılacağını ifade etti. (Kaynak)
  • Türk Lirası yeni haftaya değer kazanarak başladı. Dolar/TL kuru bu haftaya 32,36 TL’den başlarken, Euro 34,82 TL’den başladı. (Kaynak)
  • Borsa İstanbul, sürdürülebilirlik temalı borçlanma araçları için 13 Mayıs’tan itibaren 4 yeni endeks hesaplanmasına karar verdi. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar ABD’de Cuma günü açıklanan istihdam verileri sonrası yeni haftaya da pozitif bir havayla girdi. (Kaynak)
  • ABD Hazinesi bu haftaki ihalelerle uzun vadeli tahvillere olan talebi test edecek. ABD Hazinesi’nin bu hafta 125 milyar dolarlık borçlanma yapacağı öngörülüyor. (Kaynak)
  • Petrol fiyatları Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Aramco’nun Asyalı müşteriler için fiyatları artırmasının etkisiyle haftaya pozitif girdi. (Kaynak)
  • Küresel piyasalarda, ABD’de geçen hafta açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalmasıyla ülke ekonomisinin “yumuşak iniş” yapabileceği beklentileri yeniden güç kazanırken, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin hafta boyunca yapacağı sözle yönlendirmeler yatırımcıların odağına yerleşti. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı