Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

May 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

3 Mayıs 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,28% artışla 10.237,02  puandan başladı.
  • Türkiye genelinde otomotiv satışları nisanda 2023’ün aynı dönemine göre yüzde 22,3 azalarak 75 bin 919 adet oldu. (Kaynak)
  • Türkiye ile Almanya arasında ekonomideki fırsatlar için platform niteliğindeki Türk-Alman Ekonomi Günü, bu yıl 4 Mayıs’ta Düsseldorf’ta yapılacak. (Kaynak)
  • Benzine 28 kuruş, motorine 26 kuruş zam gelirken, otogazda ise 1 lira 64 indirim geldi. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Satış ve kar beklentileri analist tahminlerini aşan ve ABD tarihinin en büyük hisse geri alım programını açıklayan Apple vadeli piyasada yüzde 8’e yakın yükseldi. Karar ABD’de ve Asya’da teknoloji hisselerini yukarı çekti. (Kaynak)
  • Kritik ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi piyasa aktörleri Fed’den ilk faiz indirimi beklentisini bir ay öne çekerek Kasım ayında fiyatladı. (Kaynak)
  • Altın, enflasyon risklerinin devam etmesi nedeniyle Fed’in faiz oranlarını önceden beklenenden daha uzun süre indirebileceği endişeleriyle iki aydan uzun bir sürenin ardından ilk kez arka arkaya haftalık kayba doğru ilerliyor. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

ABD- Tarım Dışı İstihdam / TSİ (15.30)

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı