Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

May 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

2 Mayıs 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,51% artışla 10.097,39  puandan başladı.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Paris’te düzenlenen OECD Bakanlar Konseyi Toplantısı’na katılacak. (Kaynak)
  • IMF Türkiye Masası Şefi James Walsh, ekonomi yönetimiyle temaslarında “program” konusunun gündeme gelmediğini bildirdi. Walsh’a göre, Türkiye doğru yönde ilerliyor. (Kaynak)
  • Ticaret Bakanlığı’nın taslağına göre araç bayileri, taşıtın üretici veya distribütör tarafından yetkili satıcıya tahsis edildiği ve taşıta ilişkin vergilerin ödendiği andan itibaren taşıtın satış fiyatını artıramayacak. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Amerikan Merkez Bankası (Fed) politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda sabit bıraktı. Karar metninde Fed yetkililerinin enflasyonda beklenen gelişmelerin gerçekleşmediğine yönelik mesajları dikkat çekti. (Kaynak)
  • Fed, faiz indirmek için yeterince güven oluşmadığını teyit ederken Fed Başkanı Jerome Powell da faiz artış ihtimalini dışladı. Karar sonrası dolar zayıflarken hisse senetleri piyasaları yükselişte.  (Kaynak)
  • Petrol fiyatları yedi haftanın en düşük seviyesine inmesinin ardından ABD stoklarındaki artışın ardından yükselişe geçti. (Kaynak)
  • Fed ve diğer üst düzey ABD düzenleyici kuruluşları, bazı uzmanların tamamen rafa kaldırma çağrılarına rağmen büyük bankaların daha fazla sermaye tutmasını sağlayacak planlarında ilerlemeye devam ediyor. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

ABD- İşsizlik Maaşı Başvuruları / TSİ (15.30)

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı