Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

April 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

30 Nisan 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,01% düşüşle 10.081,68  puandan başladı.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin gelişmekte olan çoğu ülkeye göre çok daha iyi bir hikayeye sahip olduğunu belirterek, “Türkiye’nin kamu borç stokunun milli gelire oranı 29,5% ile gelişmekte olan piyasalar ortalamasının yarısından daha az.” dedi. (Kaynak)
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı, altın alım satımı yapanlar hariç enflasyon düzelmesi uygulamasının, 2024 yılı birinci geçici vergi dönemlerinde uygulanmamasına karar verdi. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Çin’de açıklanan resmi PMI verileri aralıksız ikinci ayında 50 seviyesini aştı ve ekonomide toparlanma umutlarını destekledi. Çin’den gelen veriler küresel piyasalardaki iştahı da olumlu etkiledi. (Kaynak)
  • Bank of America (BofA), önümüzdeki hafta hisse senetleri için risklerin pozitif olduğu iyi haberler görüyor. (Kaynak)
  • Altın, güçlü merkez bankası ve liman talebi nedeniyle art arda üçüncü ayda da kazanç elde etme yolunda ilerlerken, dikkatler politika yapıcıların şahin bir ton kullanmalarının beklendiği bu haftaki Fed faiz kararı toplantısına odaklandı. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan iki gelişme bulunuyor.

Euro Bölgesi – Nisan Ayı Öncü TÜFE / TSİ (12.00)

Euro Bölgesi – 2024 1. Çeyrek GSYİH  / TSİ (12.00)

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı