Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

April 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

25 Nisan 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,33% yükselişle 9.753,97  puandan başladı.
  • Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün nisan ayı faiz kararını açıklayacak. Ekonomistler faizin 50%’de sabit bırakılacağını bekliyor. (Kaynak)
  • Petrol fiyatlarında son dönemde görülen düşüş motorine indirim olarak yansıdı. Motorin grubuna gece yarısından 1 lira 17 kuruş indirim geldi. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar ABD’de açıklanacak büyüme verilerine odaklandı. ABD büyüme verisinin artan göç kaynaklı ekonomik büyümenin altını çizmesi bekleniyor. (Kaynak)
  • Altın, ABD para politikasına ve doların gidişatına ilişkin beklentileri şekillendirecek enflasyon verilerinin yayınlanmasından önce üç günlük düşüşünü sürdürdü. (Kaynak)
  • Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta’nın geliri, bu yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre 27% artışla 36,5 milyar dolara ulaştı. (Kaynak)
  • Japonya’da hükümet, dolar karşısında değer kaybını sürdüren Japon yeni karşısında, “uygun müdahaleye” hazır olduğunu bildirdi. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan üç  gelişme bulunuyor.

Türkiye- TCMB Faiz Kararı / TSİ (14.00)

ABD- 1. Çeyrek Öncü GSYİH – Çeyreklik / TSİ (15.30)

ABD – İşsizlik Maaşı Başvuruları / TSİ (15.30)

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı