Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

January 31, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

31 Ocak 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,07% artışla 8.480,29 puandan başladı.
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Önümüzdeki dönem özellikle dünyadaki konjonktürle de bağlantılı baktığımızda, Türkiye’ye ciddi bir fon akışı, hem finansal anlamda hem de doğrudan yatırımlar anlamında olacağını görüyorum” dedi.
  • Trafik idari para cezalarının 25% indirimli ödenmesine imkan tanıyan süre, 15 günden bir aya çıkarıldı.
  • İhracatın finansmanına yönelik olarak kullandırılan Eximbank’ın döviz kredilerinde, bu yıl yüzde 20’nin üzerinde artış hedefleniyor. 

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Çevrim içi ödeme sistemi PayPal’ın küresel iş gücünü yüzde 9 azaltacağı bildirildi.
  • ABD’nin teknoloji şirketlerinden Microsoft ile Google’ın ana kuruluşu Alphabet’in gelirleri, 2023 yılının Ekim-Aralık döneminde artış kaydetti. Microsoft’un geliri 52,7 milyar dolardan 62 milyar dolara, Alphabet’in Ekim-Aralık 2023 döneminde elde ettiği gelir, 76 milyar dolardan 86,3 milyar dolara çıktı.
  • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ücret verilerinin parasal gevşemeye başlamak için kritik öneme sahip olduğunu belirtti.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan iki gelişme bulunuyor.

ABD- Fed Faiz Kararı / TSİ (22.00)

Türkiye – Turizm İstatistikleri / TSİ (11.00)

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı