Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

April 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

19 Nisan 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,98% düşüşle 9.431,16  puandan başladı.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek  “Bu yıl harcamaları incelemeye başladık. Harcama kontrolüne, olası harcama kesintilerinin neler olabileceğine ve harcamalarda verimli alanların önceliklendirilmesine bakıyoruz.” dedi. (Kaynak)
  • Doğrudan yabancı yatırımlarda, kısa dönemli eğilim de tersine döndü. Doğrudan yatırımlar kapsamındaki yabancı yatırım girişi azalırken, yurtdışına giden yatırımların artması sonucu Türkiye net yatırımcı haline geldi. (Kaynak)
  • Togg Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, “B segmentindeki bir SUV’un çalışmalarını yapıyoruz. Seneye bu vakitler T10F’nin satışları başladıktan bir müddet sonra da T8X’i de göstermeye hazır hale gelebiliriz.” dedi.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Kripto para birimi Bitcoin, İsrail ordusunun İran’a saldırı düzenlediği haberlerinin ardından 60 bin doların altını gördü. (Kaynak)
  • Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, “Ekonomi ve güvenlik temelimiz dış kaynaklara fazlasıyla bağımlı. Bu da rekabet gücümüzü ve nüfuzumuzu olumsuz etkiliyor.” ifadesini kullandı. (Kaynak)
  • Petrol fiyatları, İran’ın İsfahan kenti yakınlarındaki doğrulanmamış patlama raporlarının ardından 3%’ten fazla arttı. (Kaynak)
  • Japonya’da manşet enflasyon Mart ayında 2,7%’ye geriledi, çekirdek enflasyon ise 2,6%’da sabit kaldı (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı