Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

April 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

15 Nisan 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,56% düşüşle 9.759,28  puandan başladı.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2023 yılında 818,2 milyar TL zarar açıkladı. Bankanın 2023 yılında toplam aktifleri ise 6,9 trilyon TL olarak kaydedildi.
  • Yerel seçim fiyatlamalarının etkili olduğu bu yılın ilk üç aylık döneminde, enflasyona yenik düşen Türk lirası tasarruflarda hacim olarak da düşüş yaşandı.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Haftanın ilk işlem gününde hisse senetleri jeopolitik riskler ve yüksek Fed faizi beklentileriyle geriliyor.
  • Petrol, İran’ın İsrail’e saldırısı sonrası fiyatların çatışmanın kontrol altında tutulacağı yönündeki spekülasyonlar nedeniyle gerilemesi dikkat çekti.
  • Altın, İran’ın hafta sonu İsrail’e yönelik saldırısının güvenli liman varlıklarına olan talebi artırmasının ardından rekora yakın bir seviyeye yükseldi.
  • Goldman Sachs 2024 yıl sonu için altın fiyat hedefini 2300 dolardan 2700 dolar/ons seviyesine yükseltti.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.

Türkiye – Aralık Ayı İşsizlik Oranı / TSİ 10.00

Türkiye – Mart Ayı Bütçe Dengesi / TSİ 11.00

ABD – Mart Ayı Perakende Satışlar / TSİ 15.30

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı