Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri

April 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri

8 Nisan 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,21% artışla 9.639,23  puandan başladı.
  • Bayram alışverişiyle hareketlenen e-ticaret sektöründe bu bayram 200-300 milyar liralık satış yapılması bekleniyor.
  • Merkez Bankası’nın cumartesiden itibaren faiz oranlarını yükselttiği kredi kartı harcamalarında 13 haftalık yıllıklandırılmış büyüme 29 Mart haftasında bu yıl ilk kez 100%’ün altına indi.
  • Altının spot piyasadaki ons fiyatı 0.47% yükselerek 2 bin 340.90 dolar seviyesinde işlem gördü. Gram altın, güne 2 bin 403,87 Türk Lirası civarında başladı. 

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Asya piyasaları bu hafta merkez bankası kararları ve ABD ve Çin enflasyon verileri öncesinde karışık seyirde.
  • Küresel piyasalar, karışık bir seyirle haftaya başlarken, bu hafta ABD’de açıklanacak enflasyon verileri ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı başta olmak üzere yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.
  • Çin, güçlü dolar ve zayıf ekonomik görünüm gölgesinde para biriminin yetkililerin kırmızı çizgi olarak gördüğü seviyeye doğru zayıflaması sebebiyle yuana desteğini sürdürüyor.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.

Günün Ekonomi Gelişmeleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı