Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

April 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

5 Nisan 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 1,61% artışla 9.275,88  puandan başladı.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bu yıl OVP’de öngördüğümüz 34,7 milyar doların oldukça altında cari açık bekliyoruz. Açığı milli gelire oranla 2,5%’in altına çekerek rezerv birikimi sağlayacağız.” dedi.
  • Merkez Bankası’nın duyurusuna göre, yeni 200 TL ve 50 TL’lik banknotlar tedavüle verildi. Banknotların üzerinde tek fark değişen Merkez Bankası başkanı ve başkan yardımcısının imzaları.
  • Dolar/TL 32,05 seviyesinden işlem görürken, Avro/TL 34,74 seviyesinden fiyatlanıyor.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Petrol, önceki seansta varil başına 90 dolar eşiğini geçtikten sonra Orta Doğu’da artan gerilimler üzerine yükselişini sürdürdü.
  • Asya-Pasifik piyasaları Japonya’nın Nikkei endeksi öncülüğünde, piyasaların Fed’in faiz indirimlerini durdurabileceği korkusuyla kayıplara öncülük ediyor.
  • Küresel piyasalar Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamalar ve petrolde yaşanan yukarı yönlü hareket dolayısıyla aşağı yönlü bir baskı görürken dikkatler ABD tarım dışı istihdam verilerine çevrildi.
  • Morgan Stanley ABD Başekonomisti Ellen Zentner, Fed’in Haziran ayı itibariyle faiz indirimine hazır hale geleceğini söyledi.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan iki gelişme bulunuyor.

ABD- Mart Ayı Tarım Dışı İstihdam  / TSİ (15.30)

ABD- Mart Ayı İşsizlik Oranı  / TSİ (15.30)

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı