Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Nisan 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

4 Nisan 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,04% artışla 8.949,12  puandan başladı.
  • Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Martta ihracatımız 22 milyar 578 milyon dolar olarak gerçekleşti.” dedi.
  • Merkez Bankası, uzun bir aranın ardından bugün piyasalarda döviz alımına döndü. 
  • Yılın ilk çeyreğinde TL mevduat faizlerinin enflasyonun altında kaldığı görülüyor. İlk çeyrekte borsa ve gram altın yatırımcıları 20%’lik getiriyle enflasyonu yenmeyi başarırken, en fazla getiri kripto para tarafında oldu.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ekonominin gücü ve enflasyonda kaydedilen ilerleme göz önüne alındığında gelen verilerin politika kararlarına yön vermesine izin verecek zamanları olduğunu ifade etti.
  • Küresel piyasalarda, Fed’in faiz indirim zamanlamasına ilişkin belirsizliğin devam etmesi ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın “bekle-gör” yaklaşımı mesajlarıyla karışık bir seyir izlenirken, bugün yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.
  • Japonya Merkez Bankası Politika Kurulu’nun eski üyelerinden Makoto Sakurai, BOJ’un faiz oranlarını yeniden artırıp artırmamayı düşünmeden önce sonbahara kadar bekleyeceğini söyledi.
  • Samsung Electronics’in, ilk çeyrek bir önceki yıla göre yaklaşık dokuz kat kâr artışı kaydetmesi bekleniyor.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan iki gelişme bulunuyor.

ABD- İşsizlik Maaşı Başvuruları  / TSİ (15.30)

ABD- Şubat Ayı Ticaret Dengesi  / TSİ (15.30)

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı