Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (5 Temmuz)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (5 Temmuz)
Google News Icon Takip Et

5 Temmuz 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,34% yükselişle 10.909,45 puandan başladı.
  • Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ithalatta ilave gümrük vergisi uygulanmasına ilişkin kararda değişiklik yapan kararda değişiklik yapan Cumhurbaşkanı kararı uyarınca, yatırım teşvik belgesi kapsamında gümrük muafiyetinden yararlanarak gerçekleştirilen Çin menşeli oto ithalatı, uygulanan söz konusu ek mali yükümlülükten muaf olacak.
  • Merkez Bankası, son dönemde sıkça gündeme gelen carry trade ile ilgili bir video yayınladı. Videoda söz konusu işlemlerin nasıl çalıştığı bir örnekle anlatılırken, carry trade işlemlerinin her zaman karla sonuçlanmayabileceği uyarısında bulunuldu.
  • Türkiye’nin brüt dış borç stoku 3 ayda 6 milyar dolar artarak 506 milyar doları buldu. AB tanımlı genel yönetim borç stoku 3 ayda 1 trilyon artarak toplam 8.7 trilyona ulaştı. Merkezi yönetim borç stoku ise 5 ayda 905 milyar lira arttı.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Bitcoin son 24 saatte 7,22% düştü. BTC’nin fiyatı 54 bin 623 dolar seviyesine geldi.
  • Küresel piyasalar ABD tarım dışı istihdam verilerine odaklanırken, hisse senetleri piyasalarında yeni rekor geldi. MSCI Dünya endeksi yeni rekor seviyesine ulaştı.
  • Çin Merkez Bankası bankalarla anlaşma yoluyla yüz milyarlarca yuanlık tahvil satışı gerçekleştirme kapasitesi olduğunu belirtti.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan iki gelişme bulunuyor: 

ABD- Haziran Ayı Tarım Dışı İstihdam / TSİ (15.30)  

Euro Bölgesi – Christine Lagarde’nin Konuşması / TSİ (20.30)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı