Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Günün Ekonomi Gelişmeleri 
Google News Icon Takip Et

3 Nisan 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,84% düşüşle 8.964,97  puandan başladı.
  • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Mobil Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesini güncelledi. Cep telefonu tarifelerine 65% oranında zam yapıldı.
  • Dolar/TL 0,07%’lik sınırlı negatif seyirle 32,02 seviyesinden işlem görüyor. Avro ise 34,50 lira seviyesindeyken, 0,04%’lik düşüşle fiyatlanıyor. 
  • Gram altın bugün 0,30% yükseliş ile 2258 TL seviyesinden işlem görüyor.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Amerikan iş dünyası dergisi Forbes’un Milyarderler Listesi’nde yer alanların sayısı bu yıl 2 bin 781’e yükselirken milyarderlerin toplam serveti 14,2 trilyon dolara ulaştı.
  • Küresel piyasalarda Fed’e yönelik beklentiler fiyatlamalar üzerinde etkisini sürdürüyor. İki Fed üyesine göre bu yıl için baz senaryo üç faiz indirimi yapılması yönünde olmaya devam etse de bu sürece başlamak için acele etmeye gerek yok.
  • Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Robert Holzmann, faiz indirimi için Nisan ayının radarında olmadığını söyledi.
  • Petrol fiyatları, mevcut arz kesintilerini onaylamasının beklendiği OPEC+ toplantısı öncesinde, ABD ham petrol stoklarında düşüşe işaret eden bir sektör raporunun ardından yükselişe geçti.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan üç gelişme bulunuyor.

Euro Bölgesi – Mart Ayı Öncü TÜFE / TSİ (13.00)

ABD- Fed Başkanı Powell’ın Konuşması / TSİ (19.30)

Türkiye- Mart Ayı TÜFE / TSİ (10.00)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı