Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Nisan 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

2 Nisan 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,31% artışla 9.186,00  puandan başladı.
  • FAST işlem tutar limitleri, 4 Nisan itibarıyla para transferlerinde 100.000 TL’ye, işyeri ödemeleri ise 250.000 TL’ye yükseltilecek.
  • Ticaret Bakanı Ömer Bolat, seçimlerin ardından yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyüme için durmaksızın çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.
  • Yurt dışında yaşayan ve Türkiye’ye gelişlerinde cep telefonu getiren Türk vatandaşların, 120 günlük kayıtsız kullanım süresi 180 güne çıkarıldı.
  • Dünyada artan kahve fiyatlarına rağmen, Türkiye’de tüketim artarak devam ediyor. Dövizin etkisiyle yılbaşından bu yana kahve zincirlerinde fiyatlarda 30% artış yaşandı. Tüketimdeki artış ithalat rakamlarına da yansıyor ve ilk iki ayda 5.9% artışla 16 bin 140 ton kahve ithal edildi.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin ekonomik aktivitenin güçlü kaldığına işaret etmesinin ardından ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek dönem atacağı adımlara ilişkin belirsizliğin artmasıyla karışık bir seyir izliyor.
  • ABD’de Kongre Bütçe Ofisi (CBO), ABD federal hükümet borcunun İkinci Dünya Savaşı’ndan bile daha yüksek bir seviyeye ulaşma yolunda olduğu konusunda uyardı.
  • ABD’de açıklanan güçlü ISM verisi sonrası Fed’in ilk faiz indirimini haziran ayında  yapacağı yönündeki fiyatlamalar bir ara yüzde 50’nin altına indi. Bitcoin talepteki soğuma ve Fed beklentileri ile düştü. 
  • Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin hisseleri, geçtiğimiz hafta ilk elektrikli otomobili SU7’ı piyasaya sürmesinin ardından ilk işlem gününde 16%’ya kadar yükseldi.
  • Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, ABD’deki Model Y otomobillerinin fiyatını bin dolar artırdı.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

Euro Bölgesi – Mart Ayı İmalat PMI / TSİ (11.00)

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı