Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Günün Ekonomi Gelişmeleri 
Google News Icon Takip Et

1 Nisan 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 1,01% artışla 9.234,48  puandan başladı.
  • Türkiye’de muhalefetin galibiyetiyle sonuçlanan yerel seçimler iş dünyasında da yankı yarattı. Seçimsiz döneme vurgu yapan iş dünyası ekonomi politikalarının devam etmesi gerektiğini ifade etti.
  • Yerel seçimler geride kalırken, piyasalarda seçim sonuçlarının etkileri takip edilecek. İlk tepki olarak, döviz kurlarında anlamlı bir değişim gözlenmezken; dolar fiyatları, illikit işlemlerde 32,5300 TL’ye yükseldi; Euro fiyatları 35 TL sınırında. Gram altın ise, ons altındaki hızlı yükselişin etkisiyle tarihi zirvesini 2362 liraya taşıdı.
  • Merkez Bankası, reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto ve avans faiz oranlarını 750 baz puan yükseltti. Buna göre vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık 50,75%, avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranı ise yıllık 51,75% olarak tespit edildi.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda tatil havası devam ederken, bu hafta gözler, başta ABD’de açıklanacak istihdam raporu olmak üzere yoğun veri gündemine çevrildi.
  • Brent petrolün varil fiyatı, Orta Doğu’da yaşanan karışıklıklar ve Rusya-Ukrayna Savaşı sebebiyle artan arz endişeleriyle yılın ilk çeyreğinde 12,91% artış kaydetti.
  • Çinli telekomünikasyon ve teknoloji şirketi Huawei, ABD’nin yaptırımlarına rağmen, tüketici elektroniği ve otonom sürüşte geliştirdiği yeni ürünler sayesinde 2023’te net kârını yüzde 144,5 arttırdı.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan iki gelişme bulunuyor.

ABD – Mart Ayı Üretim PMI / TSİ (16.45)

ABD – ISM İmalat PMI / TSİ (17.00)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı