Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

March 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

27 Mart 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,30% artışla 8.834,01  puandan başladı.
  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, gelişmekte olan ülkeler için 2024 yılı toplam büyüme tahminini 4,2%’ye yükseltirken, Türkiye için olan tahminini 3%’e çıkardı.
  • Bankacıların hesaplamalarına göre net rezervler geçen hafta, önemli bölümü Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artışı öncesinde olmak üzere 4.5 milyar dolar civarında düşüş gösterdi. 
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Reel ekonomide gayet iyi gidiyoruz ama fiyat istikrarında henüz istediğimiz yerde değiliz. Enflasyon konusunda da programlarımızı kararlı bir şekilde hayata geçiriyoruz.” dedi.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Başta ABD hisseleri olmak üzere küresel piyasalarda riskli varlıklarda toparlanma çabası dikkat çekiyor. Döviz piyasalarında ise Japon yenindeki düşüş öne çıkan gelişmelerden biri oldu.
  • Petrol, endüstri raporunun ABD stoklarında önemli bir artışa işaret etmesi ve daha geniş piyasaların çeyrek sonu öncesinde zayıf bir görünüm sergilemesinin ardından düşüşünü sürdürdü.
  • General Motors ve Ford yetkilileri ABD’deki tüketici talebinin güçlü olmaya devam ettiğini açıkladı.
  • ABD merkezli finansal hizmetler şirketleri Visa ve Mastercard, ABD’de kredi ve banka kartı ücretlerini sınırlayacak ve perakendeciler için tahmini 30 milyar dolarlık tasarruf sağlayacak bir antitröst anlaşmasına vardı.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı