Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Günün Ekonomi Gelişmeleri 
Google News Icon Takip Et

22 Mart 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,24% artışla 9.162,41  puandan başladı.
  • Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO), Marmara Denizi’ndeki 3 ayrı bölge için petrol arama ruhsatı verildi.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğüne, döner sermaye faaliyetlerini yerine getirmesi amacıyla 150 milyon lira sermaye tahsis edildi.
  • Goldman Sachs, 500 baz puanlık faiz artırımının enflasyondaki artış ve Türk lirasındaki değer kaybına yönelik tek seferlik bir ayarlama olduğunu ve bir faiz artırım döngüsünün başlangıcı olmadığını belirtti.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • ABD hisse endeksleri yeni rekorlar kırarken güçlü doların da etkisiyle Asya Pasifik endekslerinde satıcılı seyir izlendi.
  • İngiltere Merkez Bankası’nda iki şahin üyenin bu kez pas geçilmesini tercih etmesi piyasalarda erken faiz indirimi fiyatlamalarına neden oldu.
  • Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers, Fed’i önümüzdeki aylar için faiz indirmeye hazır olduğu sinyalini vermeye devam ettiği için eleştirdi.
  • Petrol, yatırımcıların küresel faiz oranlarına ve Orta Doğu’daki jeopolitik gerilimlere ilişkin görünümü değerlendirmesiyle üçüncü günde de düşüş yaşadı.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

ABD- Fed Başkanı Powell’ın Konuşması / TSİ (16.00)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı