Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Günün Ekonomi Gelişmeleri 
Google News Icon Takip Et

20 Mart 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,03% artışla 8.932,48  puandan başladı.
  • Bireysel kredilerde sıkılaştırmanın dozu giderek artıyor. Politika faizi artırım sürecinin başlamasıyla birlikte ivmelenen ihtiyaç kredi faizleri, aylıkta 6,7%’ye dayandı.
  • Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt istasyonlarında farklı isimlerle satılan dizel ve benzinde uygulanan fiyat farklarını kaldırmaya hazırlanıyor.
  • 21 Mart çarşamba gününü perşembeye bağlayan gece hem motorin hem de benzinde zam bekleniyor. 

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda gözler bugün ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarına çevrilirken, risk iştahı sınırlı da olsa pozitif seyrediyor.
  • Merkezi Güney Kore’de bulunan Samsung Electronics, gelişmiş çip paketleme işinden 100 milyon dolar veya daha fazla satış beklediğini açıkladı.
  • Fed kararı öncesi piyasa aktörleri, tahvillerde oluşabilecek satış dalgasına karşı opsiyon piyasasına yöneldi.
  • Dünya genelinde satılan otomobillerde Çinli üreticilerin payının yükselmesi dikkat çekerken, sektördeki iddiasının ihracatla sınırlı kalmasını istemeyen Çin, hakimiyetini daha da sağlamlaştırma yolunda.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan iki gelişme bulunuyor.

ABD- Fed Faiz Kararı / TSİ (21.00)

Euro Bölgesi – ECB Başkanı Legarde’nin konuşması / TSİ (11.45)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı