Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (4 Temmuz)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (4 Temmuz)
Google News Icon Takip Et

4 Temmuz 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,31% yükselişle 10.715,32 puandan başladı.
  • Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, talepte dengelenmenin başladığını ancak enflasyonda henüz kat edecek mesafe olduğuna dikkat çekerek bu nedenle para politikasında sıkılığı koruyarak yola devam edeceklerini belirtti.
  • Türkiye’nin haziran ayı ihracatı 10,6%’lık azalışla 18,6 milyar dolara, ithalat da 4,1%’lik azalışla 25 milyar dolara geriledi. Yılın ilk 6 ayında ihracat 2%’lik artış, ithalat 8,5%’lik düşüş gösterdi. Bu dönemde dış ticaret açığı 29,5% düşüşle 43,2 milyar dolar oldu.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Amazon’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Jeff Bezos, e-ticaret devindeki hisselerinden yaklaşık 5 milyar dolar değerinde satış yapmayı planlıyor.
  • Fed’in son toplantısının tutanaklarına göre yetkililer enflasyonun hız kestiğine dair daha fazla ipucu beklerken, son gelen veriler piyasalarda para politikasında gevşemeye yönelik beklentileri destekledi.
  • Bitcoin Çarşamba günü 3% düşüş yaşayarak 60 bin 300 dolardan işlem görüyor. ABD’deki siyasi belirsizlik ve Mt. Gox borsasında yaşanan sıkıntılar düşüşte etkili olarak görülüyor.
  • Petrol, hükümet raporunun ABD ham stoklarının neredeyse bir yılın en sert düşüşünü göstermesinin ardından iki aydan fazla bir süredir en yüksek seviyede kapadı.
  • Goldman Sachs, Haziran ayında hem Avrupa hem de ABD teknoloji, medya ve telekomünikasyon (TMT) şirketlerinin hisselerinde hedge fonlarının büyük satışlar gerçekleştirdiğini bildirdi. Bu durum, bir önceki ayda görülen alım eğiliminin tersine döndüğüne işaret ediyor.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.  

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı