Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Günün Ekonomi Gelişmeleri 
Google News Icon Takip Et

19 Mart 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,18% düşüşle 8.702,35 puandan başladı.
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ” 2026 için ise tek haneli enflasyona yeniden dönüşü öngörüyoruz. Bütün planımızı programımızı yapmış durumdayız.” dedi.
  • Dolar fiyatları, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 32,2999 TL seviyesinde hareket ederken; yeni güne 32,3359 TL’den başladı. 
  • Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 4 haftanın ardından ilk kez düşüş gösterdi ve 8 milyon 39 bin 619’a geriledi.
  • Enerji sektöründen alınan bilgilere göre, motorin fiyatlarına litre başına 1 lira 30 kuruş zam yapılacak.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Japonya Merkez Bankası (BOJ) 17 yıl sonra ilk kez faiz artırarak, negatif faiz uygulamasını sonlandırdı. ABD 2 ve 5 yıllık tahvil getirileri swap fiyatlamalarının ve Goldman Sachs’ın Fed tahminlerini güncellemesinin etkisiyle bu yılın zirvelerini test etti. 
  • Petrol, Ukrayna’nın Rus rafinerilerine yönelik insansız hava aracı saldırılarının etkisiyle ve OPEC+’nın arz kesintilerine odaklanılmasıyla yükselişini sürdürdü.
  • ABD’de Kongre liderleri ve Beyaz Saray, konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 30 Eylül’e kadar ABD hükümetine fon sağlamayı öngören bir anlaşma üzerinde mutabakat sağladılar.
  • Morgan Stanley, Brent petrolünde varil fiyatının yaza kadar 90 dolar seviyesine çıkmasını bekliyor.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı