Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Günün Ekonomi Gelişmeleri 
Google News Icon Takip Et

18 Mart 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,18% yükselişle 8.884,50  puandan başladı.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonun yılın ikinci yarısından itibaren yıllık bazda düşmeye başlayacağına işaret ederek “Bir program var. Sabırla ve kararlılıkla uygulayacağız ve bu program sonuç verecektir.” diye konuştu.
  • Dolar, yeni haftanın ilk işlem gününe 32,29 TL’den başladı.
  • Merkez Bankası perşembe günü açıklayacağı faiz kararı öncesi sıkılaşma adımlarına devam ediyor. Banka son olarak kredi kartıyla nakit avans çekiminde faiz oranını 4.42%’den 5%’e yükseltti. Ayrıca ek hesap olarak da bilinen kredili mevduat hesaplarının (KMH) faizi de 5%’e yükseldi.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, ABD, İngiltere ve Japonya merkez bankalarının faiz kararlarını açıklayacağı haftaya pozitif bir seyirle başlarken, yurt içinde de TCMB’nin alacağı para politikası kararları yatırımcıların odağına yerleşti.
  • Küresel piyasalar bu hafta ABD, Japonya ve İngiltere’den gelecek faiz kararlarına odaklandı.
  • Petrol fiyatları, Çin’den gelen makroekonomik verilerin beklentilerin üzerinde gelmesi ve Ukrayna’nın Rus rafinerilerine yönelik saldırılarının jeopolitik riskleri artırmasıyla bir ayın en büyük haftalık yükselişinin ardından yükseldi.
  • Kripto milyarderi Mike Novogratz, Bitcoin için “50 bin doların altına ineceğini sanmıyorum.” dedi

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan üç gelişme bulunuyor.

Euro Bölgesi – Şubat Ayı TÜFE – Yıllık / TSİ (13.00)

Euro Bölgesi –  Şubat Ayı Çekirdek TÜFE – Yıllık / TSİ (13.00)

Euro Bölgesi –  Şubat Ayı Çekirdek TÜFE – Aylık / TSİ (13.00)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı