Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Mart 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

13 Mart 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,25% yükselişle 9.091,85  puandan başladı.
  • Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırım (UDY) girişi ocakta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 910 milyon dolara yükseldi.
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Önümüzdeki dönemde dış ticaret dengesinde öngördüğümüz iyileşme ile birlikte cari açığın milli gelire oranının Orta Vadeli Program (OVP) beklentilerimizden daha iyi performans sergilemesini bekliyoruz.” dedi.
  • Dolar fiyatları, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 32,0597 TL seviyesinde hareket ederken; yeni güne 32,0918 TL’den başladı.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, dün ABD’de enflasyonun beklentileri aşmasına karşın ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine haziranda başlayabileceğine ilişkin beklentilerin değişiklik göstermemesiyle pozitif bir seyir izleniyor.
  • Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy de Galhau banka yetkilileri arasında faiz indirimlerine bahar aylarında başlamaya yönelik genel bir uzlaşı olduğunu söyledi.
  • Citadel’in patronu Ken Griffin Fed’in faiz oranlarını düşürürken yavaş hareket etmesi gerektiğini söyledi
  • Petrol, sektör raporunun ABD ham stoklarındaki daralmaya işaret ederek OPEC’in tereddütlü kesintilerini dengelediğine işaret etmesiyle dört günlük kayıplarının ardından yükseldi.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir  gelişme bulunmuyor.

Türkiye – Cari İşlemler Dengesi / TSİ (10.00)

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı