Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Mart 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

12 Mart 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,17% yükselişle 9.147,51 puandan başladı.
  • Dolar fiyatları, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 32,0121 TL seviyesinde hareket ederken; yeni güne 32,0421 TL seviyesinden başladı.
  • Sosyal Sigortalar (SGK) ve genel sağlık sigortası kanununun 89. maddesi kapsamında gecikme cezası oranı 3% olarak uygulanacak.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, ABD’de bugün açıklanacak enflasyon verileri öncesi temkinli bir seyir izleniyor.
  • ABD’li otomotiv üreticisi Ford Motor, yüz binlerce Transit Connect aracı yanlış sınıflandırıp değerlerini düşük göstererek ABD’nin gümrük düzenlemelerini ihlâl ettiği suçlamalarından vazgeçilmesi için 365 milyon dolar ödemeyi kabul etti.
  • Avrupa Merkez Bankası (AMB), Euro Bölgesi bankalarının faizsiz bir şekilde AMB’ye park etmeleri gereken karşılık oranını değiştirmeme eğiliminde.
  • ABD Başkanı Joe Biden’ın 2025 mali yılına yönelik 7,3 trilyon dolarlık bütçe teklifinde, zenginler ve büyük şirketlere yönelik vergiler artırılarak bütçe açığının azaltılması ve Amerikalı ailelerin maliyetlerinin düşürülmesi hedefleniyor.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan beş gelişme bulunuyor.

ABD- Şubat Ayı Çekirdek TÜFE – Yıllık / TSİ (15.30)

ABD- Şubat Ayı Çekirdek TÜFE – Aylık / TSİ (15.30)

ABD- Şubat Ayı TÜFE – Yıllık / TSİ (15.30)

ABD- Şubat Ayı TÜFE – Aylık / TSİ (15.30)

Türkiye – Cari İşlemler Dengesi / TSİ (10.00)

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti