Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Günün Ekonomi Gelişmeleri 
Google News Icon Takip Et

8 Mart 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,33% yükselişle 9.084,18 puandan başladı.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, kredi kartı harcamaları 1 Mart haftası itibariyle 262,2 milyar TL ile rekor seviye kaydedildi.
  • Ocak ayında 50,6 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Şubat 2024’te 51,1’e yükselerek ihracat pazarlarındaki talep koşullarında üst üste ikinci ay iyileşmeye işaret etti. 
  • Serbest piyasada 31,9520 liradan alınan dolar, 31,9540 liradan satılıyor. 34,9780 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 34,9800 lira

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Fed Başkanı Jerome Powell, faiz indirmek için gerekli güven seviyesine uzak olmadıklarını söyledi. Beklentileri aşan Ocak ayı verisinin ardından gözler şubat ayı ABD tarım dışı istihdam verilerine çevrildi.
  • Petrol, Kanada ham petrolünü ABD’ye taşıyan önemli bir kanal olan Keystone boru hattında hizmetlerin kısa süreliğine durdurulmasının ardından yükseldi.
  • ABD’de bankacılık sektörünün kârı, 2023’ün dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yaklaşık 44% azalarak 38,4 milyar dolara geriledi.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan üç gelişme bulunuyor.

ABD – İşsizlik Oranı / TSİ (16.30)

ABD- Tarım Dışı İstihdam / TSİ (16.30)

Euro Bölgesi- Gayrisafi Yurtiçi Hasıla / TSİ (13.00)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı