Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Mart 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

6 Mart 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,05% düşüşle 8.856,29 puandan başladı.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), sıkı para politikası duruşunu destekleyici ilave sıkılaşma adımları attı. Taşıt hariç, kredilerde sınır büyüme sınırı düşürüldü.
  • Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) düzenlediği 43. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, “Türkiye 2003 yılından bu yana 262 milyar dolar yatırım çeken bir ülke” dedi.
  • Dolar fiyatları, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 31,6433 TL seviyesinde hareket ederken; yeni güne 31,7188 TL’den başladı.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uygulanan ekonomi programının işe yarayacağına inandıklarını belirterek, “Program henüz çok erken aşamalarda. Sabırlı ve ileriye dönük kararlı olmamız gerekiyor” dedi.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 yılı Temmuz ayından bu yana ilk kez Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım işlemi gerçekleştirdi.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD Temsilciler Meclisi’nde yapacağı sunuma dikkatlerini çevirdi. Powell’ın sunumda faiz indirimleriyle ilgili sabır mesajı vermesi bekleniyor.
  • Hem altın hem de Bitcoin fiyatları rekor seviyelere ulaşırken, değer deposu olarak görülen ve enflasyona karşı hedge amaçlı kullanılan iki yatırım aracının borsa yatırım fonlarına (ETF) olan talepte son dönemde ayrışma yaşandı.
  • Petrol fiyatları, ABD’de stokların artmaya devam ettiğini gösteren bir raporun, arzın talebin önünde olabileceğine dair bir işaret vermesiyle düşüşünün ardından sakinleşti.
  • Asya piyasaları, Apple tedarikçilerinin Çin’deki azalan iPhone satışları nedeniyle düşüş yaşamasıyla Wall Street’teki düşüşü takip ediyor.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan üç gelişme bulunuyor.

ABD – Fed Başkanı Jerome Powell’ın Konuşması / TSİ (18.00)

ABD- Şubat ayı ADP Tarım Dışı İstihdam / TSİ (16.15)

ABD- Ham Petrol Stokları / TSİ (18.30)

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı