Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (3 Temmuz)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (3 Temmuz)
Google News Icon Takip Et

3 Temmuz 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,46% yükselişle 10.494,72 puandan başladı.
  • SPK tarafından kripto varlık hizmet sağlayıcılara ilişkin yapılan duyuruda, söz konusu düzenleme ile Türkiye’de faaliyet gösteren veya gösterecek olan kripto varlık hizmet sağlayıcılarının ilgili kanun kapsamında Kurul’un düzenleme ve denetimi yetkisi altına alındığı belirtildi.
  • Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısı karar metninde takip ettiğini vurguladığı TL mevduat faiz oranları yeni haftaya istenilen seviyede başlayamazken bankalar arasında TL mevduat faiz oranları arası fark oldukça açıldı. 92 gün vadeli mevduatta faiz oranı  35% ve 52% arasında değişiyor.  

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Bugün ABD’de ADP özel sektör istihdamı ve yurt içinde enflasyon verileri başta olmak üzere yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.
  • Avrupa Birliği, Çinli çevrimiçi platformlardan satın alınan uygun fiyatlı ürünler için gümrük vergisi getirmeyi planlıyor.
  • Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi Gabriel Makhlouf, Bu yıl 2 faiz indirim daha yapmanın biraz fazla ileri gitmek olacağını söyledi.
  • Fed Başkanı Jerome Powell son ekonomik verilerin, enflasyonda aşağı yönlü seyrin sürdüğünü gösterdiğini ancak faiz indiriminden önce daha fazla güvene ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan iki gelişme bulunuyor: 

Türkiye – Haziran Ayı Enflasyon Oranı / TSİ (10.00)

ABD – Haziran ayı ADP Tarım Dışı İstihdam / TSİ (15.15)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı